ANOREKSİYA NEVROZA 03 Ağustos 2021

Bu yazımızda beslenme bozuklukları içinde yer alan anoreksiya nervozadan bahsettik. Yazımız “Çocuk Sağlığı ve İlk Yardım” isimli kitabımızdan alınmıştır.

 

Kilo almaktan korkma ve zayıf bir bedene sahip olma arzusu ile yemeyi reddetme ve aşırı zayıflık belirtileri ile görülen bir yeme bozukluğudur. Bu hastalar, aşırı zayıf ve ince bir görünüme sahip olduklarından tanınmaları kolaydır. Hastalığın ciddiyetini reddetme, kilo vermeyi sürdürme ve kilo almayı engelleme yönelik davranışlar gösterirler. Düşük bir vücut ağırlığına sahip olmalarına rağmen kilo ile ilgili uğraşlar günlük yaşamlarının önemli bir kısmını kapsar. Aşırı yavaş ve az yeme, yiyecekleri oldukça küçük parçalara bölerek yeme, kalori hesaplama, sık aralıklarla tartılma, aşırı egzersiz yapma ve sürekli aynaya bakma gibi davranışlara hastalar arasında sık rastlanır. Beden algıları bozulmuştur. Zayıf bir bedene sahip olmalarına karşın kendilerini olduğundan kilolu hatta şişman görme eğilimindedirler.
Anoreksiya nevroza genelde 10-29 yaş aralığında görülmektedir. Son yapılan çalışmalar, hastalığın başlangıç yaşının gittikçe düştüğünü göstermektedir. Hastalık, %85-90 oranında kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Hastalığın oluşmasında genetik yatkınlık, nörobiyoloji ile ilişkili faktörler, endokrin sistemdeki değişiklikler ve psikososyal etkenler etkili olmaktadır. Hastalığa neden olabilecek psikososyal faktörler; ailenin yanlış tutumları, aşırı koruyucu bireyselleşmeye izin vermeyen aile yapısı, medya ve toplumun güzellik ile ilgili dayatmaları ve bireyin mükemmeliyetçi bir kişilik yapısına sahip olması gibi durumlardır.
Anoreksiya nevrozalı hastalarda fiziksel sorunlar yaygın olarak görülür. Osteoporoz, hipotermi, aritmiler ve sıvı elektrolit dengesizlikleri açlığa bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu fiziksel sorunlar, ölümcül sonuçlara dahi yol açabilmektedir. Bu nedenle hastalığın erken tedavisi oldukça önemlidir. Hastalığın seyri değişkenlik gösterir. Hastaların %40-68’i tamamen düzelmekte, %30’unda kısmi düzelme sağlanmakta ve %20’sinde ise düzelme sağlanamamaktadır.
Anoreksiya nevrozanın tedavisi farklı tedavi seçeneklerinin multidisipliner ekiplerce uygulanmasını gerektirir. Psikiyatristin yanı sıra fiziksel hastalıkların tedavisi için de farklı alanlarda uzmanlaşmış hekimler tedavi sürecinde rol oynar. Tedavide birinci amaç, beslenme alışkanlığını ve beden ağırlığını normale döndürmektir. İkinci önemli amaç ise, hastanın kilo ile ilgili uğraşlarının azaltılması ve öz saygısının artırılmasıdır. Hastalık yaşamı tehdit edici boyutlara ulaşabildiğinden ilerlemiş vakalarda hastaneye yatırılarak tedavi sürdürülür. İlaç tedavisi ve terapilerle hastalıkta düzelmeler sağlanabilmektedir. Bilişsel davranışçı terapi, bireysel ve aile terapileri hastanın bedeni ile ilgili yanlış algılarının değiştirilmesinde ve yanlış aile tutumlarının düzeltilmesinde önemli yaklaşımlardır.

Çocuk Sağlığı ve İlk Yardım (1. Basım / Mart 2019) - Nobel Akademik Yayıncılık
Ed: Prof. Dr. Reva Balcı Akpınar & Doç.Dr. Sibel Küçükoğlu
ISBN: 978-605-7895-70-7

 

YORUMLAR
    Henüz yorum yapılmamış.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edebilirsiniz